Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu


Idź do spisu treści

Menu główne:


Słowo Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego

Historiografia > Książki > Akcja burzenia...

Ze słowami wdzięczności Bogu Wszechmogącemu pragnę wyrazić radość z ukazania się tomu artykułów naukowych poświęconych tak dramatycznemu wydarzeniu w dziejach Kościoła prawosławnego na Chełmszczyźnie i Podlasiu, jakim była akcja burzenia cerkwi w 1938 roku. Publikacja ta, zainspirowana konferencją naukową, która odbyła się w październiku 2008 roku w Chełmie, jest swoistym pokłosiem zorganizowanych przez Prawosławną Diecezję Lubelsko-Chełmską obchodów 70. rocznicy akcji burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu, a jednocześnie istotnym wkładem w badania naukowe nad tymi tragicznymi czasami.

W wyniku polityki władz państwowych u schyłku okresu międzywojennego na naszej Ziemi Chełmsko-Podlaskiej doszło do olbrzymiej tragedii. Spustoszony został
dorobek pokoleń autochtonów tej Ziemi. Z nadbużańskiego krajobrazu zniknęło wiele wspaniałych, namodlonych świątyń, czasem mających kilkusetletnią metrykę, jak drewniana cerkiew w Jarosławcu koło Hrubieszowa wzniesiona w 1520 roku. Te smutne stronice historii nie mogą być zapomniane, powinny pozostać elementem naszej pamięci historycznej. Z pewnością przyczyni się do tego niniejszy tom.

Pragnę wyrazić słowa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do ukazania się tej publikacji, wydanej wspólnie przez naszą diecezję i Towarzystwo Ukraińskie. W szczególności wdzięczność za olbrzymi trud wyrażam redaktorowi niniejszego tomu i całej serii „Archiwum Chełmskie”, drowi Grzegorzowi Kuprianowiczowi. Dziękuję również instytucjom, które wsparły tę ważną inicjatywę, służącą poznaniu przeszłości historycznej Ziemi Chełmsko-Podlaskiej.

+ Abel
Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski

Strona główna | Fakty historyczne | Świadectwa epoki | Fotografie archiwalne | Historiografia | Pamięć historyczna | O nas | Mapa witryny


Podmenu


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego